niedziela, 18 października 2015

W oczekiwaniu na sportową książkę roku?

Ernest Wilimowski
Foto: Wikipedia
O Wilimowskim wspominałem już w poprzednim poście, bowiem w moim osobistym rankingu, uznałem go za najlepszego polskiego piłkarza w historii futbolu. Czym spowodowany jest mój najnowszy tekst? Przede wszystkim oczekiwaniem na biografię Ernesta Wilimowskiego, która może się okazać książką roku!

W niedawno udzielonym wywiadzie, wybitny polski historyk sportowy - Andrzej Gowarzewski, zarzekał się, że zwolennicy popularnego "Eziego" mogą być spokojni, gdyż biografia piłkarza na pewno się ukaże. Pytanie tylko, kiedy? Jest szansa, że już w przyszłym roku. Nie ma co ukrywać, że w kontekście tego zawodnika jest to data szczególna, ponieważ właśnie wtedy będzie obchodzona setna rocznica urodzin przedwojennego reprezentanta Polski.

Dlaczego w mojej opinii, dzieło o Wilimowskim ma szansę stać się jedną z najważniejszych publikacji w kręgu tematyki sportowej? Oto najważniejsze powody:


  1. "Ezi" był wybitnym zawodnikiem, który posiadał niesamowity piłkarski talent - co do tego nie ma absolutnie żadnych wątpliwości. W związku z tym, zawsze miło czyta się przecież biografie o zawodnikach z dużymi umiejętnościami, a tym bardziej jeżeli pochodzą z naszego kraju.
  2. Życie Wilimowskiego nie było nudne oraz schematyczne, ale pełne różnorakich wydarzeń i nieszablonowości, co daje gwarancję, że czytelnik nie powinien się nudzić, gdy będzie je poznawał oraz odkrywał.
  3. W naszym kraju, polskiego napastnika okrzyknięto zdrajcą, bowiem wraz z wybuchem II Wojny Światowej, Wilimowski skorzystał z okazji i przeniósł się do Niemiec, gdzie był bezpieczny. Dlaczego to zrobił? To właśnie jest najbardziej ciekawe i niewątpliwie czytając biografię piłkarza, tego się dowiemy. Jedna z największych tajemnic polskiego piłkarstwa - może być ujawniona. Jednak, wiemy już teraz, że teoria o zdradzie kraju jest bardzo mało prawdopodobna. W tej kwestii moich argumentów przytaczać nie będę, gdyż jest to temat na odrębną opowieść. W naszym kraju krąży wiele mitów na temat życia "Eziego", które z pewnością będą obalone.
  4. I wreszcie, biografię tę stworzy Andrzej Gowarzewski, który nie dość, że jest jednym z najwybitniejszych historyków sportowych w naszym kraju, to na dodatek znał Wilimowskiego, jak mało kto. Gowarzewski jako jeden z nielicznych pofatygował się i przeprowadził z nim szereg rozmów/wywiadów, które będą niewątpliwie cenną bazą w przypadku tworzenia książki
Nie pozostaje nic innego, jak jedynie wyczekiwać i trzymać kciuki, aby premiera, faktycznie miała miejsce już w przyszłym roku. Jedno jest pewne - na takie dzieła warto czekać, a każdy miłośnik futbolu powinien zagłębić się w lekturę, która przecież dotyczyć będzie jednego z najbardziej utalentowanych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. Sam aktualnie jestem na etapie gromadzenia każdej informacji o Wilimowskim, gdyż jest to postać nieszablonowa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz